Sommartävling 2020

Pass totalt

3302

Tid totalt

3 316 t

Km totalt

25278

Aktiva deltagare

146

Varmt välkommen

Kul att du hittat till Sjömansservice nya motionsportal!
Den 1 januari 2020 bytte vi ut den gamla Motionscentralen och har istället flyttat tävlingarna hit, till SeaSportal. 

Du kan fortsatt tävla individuellt i grenarna Swimming, Running, Biking och Multi. Resultaten ger fartygslaget poäng i tävlingarna Sports League och Swim Cup, precis som tidigare, men nu med möjlighet att koppla träningsdagboken till populära träningsappar.

Notera att du kommer behöva göra ett aktivt val i din profil att acceptera vilka tävlingar du vill delta i varje nytt motionsår. Det finns inga nackdelar med att acceptera tävlingar som du inte utövar utan det handlar bara om att din namn går att finna i respektive topplista.

Under "Frågor och svar" samlar vi de vanligaste frågorna och där finns också ett kontaktformulär, där du kan ställa frågor och lämna synpunkter.

Träna på!

Sommartävling 2020

Topp 10 lag

  1. Ternholm76,00p
  2. Solsund65,20p
  3. MEPA61,40p
  4. Svitzer Skuld52,40p
  5. Traviata45,60p
  6. Atle44,75p
  7. Astral42,00p
  8. Svea33,60p
  9. Ramona30,00p
  10. Baltica29,60p

Sports League 2020

Topp 10 lag

  1. Svitzer Skuld313,40p
  2. Solsund302,33p
  3. Astral228,83p
  4. Traviata220,60p
  5. Ternholm220,09p
  6. Svea180,20p
  7. Atle174,53p
  8. Floatel Victory164,40p
  9. Mercurius164,00p
  10. Evinco146,60p

Anmälan till nyhetsbrev

Topp 10 Deltagare


Biking 2020
1 Robin Albertsson (Sigrid) 6975km
2 Klas Utbult (Dana) 6399km
3 Paavo Arpiainen (MEPA) 4373km
4 Lars-Bertil Gustafsson (Ale) 3525km
5 Johan Olsson (GotApp) 3444km
6 Philip Tan (Ek River) 2966km
7 Madison Villavert (Mt.Ternsea) 2591km
8 Håkan Heurlin (Sjöfartsverket FoI) 2285km
9 Malin Andersson (Svea) 2094km
10 Anders Berg (Sjöfartsverket FoI) 1324km

Topp 10 Deltagare


Running 2020
1 Mattias Karlsson (Oden) 3212km
2 Niclas Schwartz (Floatel Victory) 2622km
3 Juha-Pekka Laurila () 2377km
4 Måns Larsson (Solsund) 2197km
5 Börje Mårderyd (Traviata) 1956km
6 Robert Sörling (Svitzer Skuld) 1598km
7 Gustav Lindberg (Lots) 1477km
8 Romeo Abellana (Evinco) 1473km
9 Johan Olsson (GotApp) 1419km
10 Mihails Ovcinnikovs (Astral) 1365km

Topp 10 Deltagare


Swimming 2020
1 Natalie Rec (Silja Symphony) 290km
2 Göran Johansson (EX Furuvik) 110km
3 Björn Samuelsson (Svitzer Skuld) 92km
4 Ulf Svedberg (Sjöfartsverket FoI) 84km
5 Robert Sörling (Svitzer Skuld) 39km
6 Mats Larsson (Gotlandia II) 37km
7 Anonym (Sjömansservice) 33km
8 Anton Stark (Baltica) 33km
9 Johan Engström Gillerud (Fox Sunrise) 29km
10 Aron Varhelyi (Baltica) 27km

Topp 10 Deltagare


Multi 2020
1 Tommy Andersson (Solsund) 225pass
2 Matthew Olpindo (Ternholm) 202pass
3 Simon Larsson (Solsund) 186pass
4 Victor Nordholm (Atle) 171pass
5 Juha-Pekka Laurila () 157pass
6 Claes Ljunggren (Svitzer Skuld) 146pass
7 Filip Rosenberg (Traviata) 137pass
8 Niklas Svensson (Oberon) 135pass
9 Fleming Andreasson (Tavastland) 118pass
10 Carl-Magnus Wiltén (R/V Electra af Askö) 118pass
Powered by: Bloc