Sports League 2020

Pass totalt

23650

Tid totalt

22 163 t

Km totalt

155738

Aktiva deltagare

283

Varmt välkommen

Kul att du hittat till Sjömansservice nya motionsportal!
Den 1 januari 2020 bytte vi ut den gamla Motionscentralen och har istället flyttat tävlingarna hit, till SeaSportal. 

Du kan fortsatt tävla individuellt i grenarna Swimming, Running, Biking och Multi. Resultaten ger fartygslaget poäng i tävlingarna Sports League och Swim Cup, precis som tidigare, men nu med möjlighet att koppla träningsdagboken till populära träningsappar.

Notera att du kommer behöva göra ett aktivt val i din profil att acceptera vilka tävlingar du vill delta i varje nytt motionsår. Det finns inga nackdelar med att acceptera tävlingar som du inte utövar utan det handlar bara om att din namn går att finna i respektive topplista.

Under "Frågor och svar" samlar vi de vanligaste frågorna och där finns också ett kontaktformulär, där du kan ställa frågor och lämna synpunkter.

Träna på!

Sports League 2020

Topp 10 lag

  1. Svitzer Skuld365,60p
  2. Solsund348,66p
  3. Astral272,50p
  4. Traviata258,20p
  5. Ternholm245,00p
  6. Svea210,80p
  7. Atle202,69p
  8. Floatel Victory195,40p
  9. Mercurius172,60p
  10. Oberon169,77p

Anmälan till nyhetsbrev

Topp 10 Deltagare


Biking 2020
1 Klas Utbult (Dana) 9502km
2 Robin Albertsson (Sigrid) 8260km
3 Paavo Arpiainen (MEPA) 5532km
4 Philip Tan (Ek River) 4302km
5 Lars-Bertil Gustafsson (Ale) 4173km
6 Johan Olsson (GotApp) 3475km
7 Madison Villavert (Mt.Ternsea) 3134km
8 Håkan Heurlin (Sjöfartsverket FoI) 3018km
9 Malin Andersson (Svea) 2431km
10 Anders Berg (Sjöfartsverket FoI) 2081km

Topp 10 Deltagare


Running 2020
1 Mattias Karlsson (Oden) 3781km
2 Niclas Schwartz (Floatel Victory) 3010km
3 Juha-Pekka Laurila () 2655km
4 Måns Larsson (Solsund) 2506km
5 Börje Mårderyd (Traviata) 2163km
6 Johan Olsson (GotApp) 2055km
7 Robert Sörling (Svitzer Skuld) 1869km
8 Gustav Lindberg (Lots) 1660km
9 Romeo Abellana (Evinco) 1599km
10 Mihails Ovcinnikovs (Astral) 1551km

Topp 10 Deltagare


Swimming 2020
1 Natalie Rec (Silja Symphony) 349km
2 Göran Johansson (EX Furuvik) 144km
3 Björn Samuelsson (Svitzer Skuld) 117km
4 Ulf Svedberg (Sjöfartsverket FoI) 96km
5 Mats Larsson (Gotlandia II) 48km
6 Robert Sörling (Svitzer Skuld) 43km
7 Philip Tan (Ek River) 40km
8 Anton Stark (Baltica) 33km
9 Johan Engström Gillerud (Fox Sunrise) 29km
10 Aron Varhelyi (Baltica) 27km

Topp 10 Deltagare


Multi 2020
1 Tommy Andersson (Solsund) 270pass
2 Simon Larsson (Solsund) 206pass
3 Matthew Olpindo (Ternholm) 204pass
4 Victor Nordholm (Atle) 192pass
5 Juha-Pekka Laurila () 177pass
6 Claes Ljunggren (Svitzer Skuld) 164pass
7 Carl-Magnus Wiltén (R/V Electra af Askö) 144pass
8 Filip Rosenberg (Traviata) 142pass
9 Niklas Svensson (Oberon) 135pass
10 Alexander Jernberg (Grizzly) 133pass
Powered by: Bloc