Sommartävling 2020

Pass totalt

125

Tid totalt

123 t

Km totalt

799

Aktiva deltagare

58

Varmt välkommen

Kul att du hittat till Sjömansservice nya motionsportal!
Den 1 januari 2020 bytte vi ut den gamla Motionscentralen och har istället flyttat tävlingarna hit, till SeaSportal. 

Du kan fortsatt tävla individuellt i grenarna Swimming, Running, Biking och Multi. Resultaten ger fartygslaget poäng i tävlingarna Sports League och Swim Cup, precis som tidigare, men nu med möjlighet att koppla träningsdagboken till populära träningsappar.

Notera att du kommer behöva göra ett aktivt val i din profil att acceptera vilka tävlingar du vill delta i varje nytt motionsår. Det finns inga nackdelar med att acceptera tävlingar som du inte utövar utan det handlar bara om att din namn går att finna i respektive topplista.

Under "Frågor och svar" samlar vi de vanligaste frågorna och där finns också ett kontaktformulär, där du kan ställa frågor och lämna synpunkter.

Träna på!

Sommartävling 2020

Sports League 2020

Topp 10 lag

  1. Svitzer Skuld 264,00p
  2. Solsund 244,50p
  3. Astral 196,83p
  4. Oberon 190,00p
  5. Ternholm 185,10p
  6. Traviata 172,60p
  7. Svea 147,80p
  8. Atle 144,53p
  9. Evinco 136,00p
  10. Ek River 125,60p

Swim Cup 2020

Anmälan till nyhetsbrev

Topp 10 Deltagare


Biking 2020
1 Robin Albertsson (Sigrid) 6346km
2 Klas Utbult (Dana) 4860km
3 Paavo Arpiainen (MEPA) 3040km
4 Lars-Bertil Gustafsson (Ale) 2903km
5 Johan Olsson (GotApp) 2595km
6 Madison Villavert (Mt.Ternsea) 2089km
7 Håkan Heurlin (Sjöfartsverket FoI) 1936km
8 Malin Andersson (Svea) 1707km
9 Philip Tan (Ek River) 1529km
10 Anders Berg (Sjöfartsverket FoI) 1324km

Topp 10 Deltagare


Running 2020
1 Mattias Karlsson (Oden) 2563km
2 Juha-Pekka Laurila () 2160km
3 Måns Larsson (Solsund) 2022km
4 Niclas Schwartz (Floatel Victory) 1993km
5 Börje Mårderyd (Traviata) 1577km
6 Robert Sörling (Svitzer Skuld) 1403km
7 Gustav Lindberg (Lots) 1302km
8 Romeo Abellana (Evinco) 1298km
9 Mihails Ovcinnikovs (Astral) 1171km
10 Johan Olsson (GotApp) 1161km

Topp 10 Deltagare


Swimming 2020
1 Natalie Rec (Silja Symphony) 252km
2 Björn Samuelsson (Svitzer Skuld) 68km
3 Ulf Svedberg (Sjöfartsverket FoI) 63km
4 Mats Larsson (Gotlandia II) 37km
5 Robert Sörling (Svitzer Skuld) 33km
6 Johan Engström Gillerud (Fox Sunrise) 29km
7 Anonym (Sjömansservice) 22km
8 Richard Fritz (Solero) 21km
9 Klas Fjällrot () 21km
10 Aron Varhelyi (Baltica) 21km

Topp 10 Deltagare


Multi 2020
1 Tommy Andersson (Solsund) 181pass
2 Matthew Olpindo (Ternholm) 166pass
3 Simon Larsson (Solsund) 146pass
4 Victor Nordholm (Atle) 143pass
5 Niklas Svensson (Oberon) 135pass
6 Filip Rosenberg (Traviata) 131pass
7 Claes Ljunggren (Svitzer Skuld) 129pass
8 Peter Carlsson (Bonito) 126pass
9 Juha-Pekka Laurila () 112pass
10 Emily Gyllenspetz (Älveli) 107pass
Powered by: Bloc